70. rocznica forsowania Wisły pod Dęblinem

Z inicjatywy Koła Nr 17 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Powiśle” w Dęblinie odsłonięto w dniu 4 sierpnia 2014 r. w Bramie Lubelskiej twierdzy dęblińskiej tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom 1 AWP poległym rannym i zaginionym podczas forsowania Wisły pod Dęblinem i Puławami.
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz Dęblina, Ryk i gminy Sieciechów, organizacji kombatanckich i żołnierskich, Związku Inwalidów Wojennych, 1 batalionu drogowo-mostowego im. Romualda Traugutta, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych i in. Obecne były poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz miejscowych szkół. Wojskową asystę honorową zapewnił 1 batalion drogowo-mostowy. Przypomniano historię walk o przyczółki pod Dęblinem i Puławami i odsłonięto tablicę pamiątkową na cześć żołnierzy 1 AWP, którzy 70 lat temu forsowali Wisłę.
Z okazji rocznicy odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową w hołdzie tym, którzy bronili przyczółków. W walkach zginęło, zostało rannych i zaginęło 1367 żołnierzy.
Po zakończeniu uroczystości w Dęblinie uczestnicy udali się autobusami na drugi brzeg Wisły, do Zajezierza, gdzie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem kpr. Michała Okurzałego, który podczas forsowania Wisły pod Dęblinem przez siły 2 Pułku Piechoty na przyczółku w rejonie wsi Głusiec kierował ogniem polskiej artylerii poprzez radiostację. Okrążony przez Niemców nie poddał się, lecz skierował artylerii ogień na siebie. Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Seniora.